V porovnání s rokem 2022 vloni Češi vypili méně piva, průměrná spotřeba na obyvatele klesla ze 136 na 128 litrů. "Pivní trh u nás klesá dlouhodobě. Začalo to někdy v roce 2009," popsal trend Maier. "Byly tam takové morové rány. Jedna z nich byl třeba covid, druhou byl zákaz kouření," dodal.
O titul pivní velmoci se ale podle něj zatím Česká republika obávat nemusí. "O pomyslné druhé, třetí a čtvrté místo se perou Poláci s Rakušany a Němci. Ti mají kolem 95 litrů na osobu, takže můžeme říct, že stále vedeme o několik koňských délek,"řekl ekonom.
[chooze:article;value:553861]
Za klesající spotřebou stojí generační proměna spotřebitelského chování, myslí si. "Byli jsme ještě v 90. letech zvyklí, že lidi z dělnických profesí každý den po práci šli na pivo, dali si svých několik kousků a pak šli domů," uvedl. "Mladší generace do hospody nechodí tak často. A když už jde, tak pije v menší kvantitě, ale vyhledává spíše pivní pestrost," přiblížil.
Dále v důvodech figuruje příklon ke zdravému životnímu stylu nebo větší počet řidičů. "Vidíme u mladé generace okolo 20 let, že pro ně pivo mnohdy je takový ne úplně dobrý, hořký nápoj fotrů a chtějí se vůči tomu i trošku vymezovat," pokračoval.
[chooze:article;value:552704]
Propastné rozdíly mezi cenou piva v hospodě a v supermarketu lidi taky nepřitáhnou. "Plechovkové pivo, PET lahve a lahvové pivo, tento segment tvořil před 15 lety asi 30 % a 70 % se vypilo čepovaného piva. Dneska je to vlastně úplně naopak," vysvětlil.
A ceny ve výčepech a restauracích jsou podle Maiera často nepřiměřené. "Musíte zaplatit číšníka, musíte zaplatit kuchaře a cena za tuto práci raketově roste, takže to jistým způsobem je odůvodněné," uvedl. I tak ale ceny prémiového piva nechápe. "Poměr ceny a kvality je často opravdu příšerný," dodal.