Pondělní změna počasí s sebou přinesla nejen bouřky a vydatné deště, ale i jeden neobvyklý jev. Takzvané gustnado překvapilo obyvatele Jihočeského kraje, a někteří se dokonce domnívali, že by mohlo jít o tornádo. "Těžko říct, možná to fakt slabé tornádo je," zněl komentář Martina Veselého na facebooku.
Český hydrometeorologický ústav ovšem v úterý dopoledne na sociální síti X upřesnil, že se jednalo o takzvané gustnado. "Včera odpoledne se obyvatelé obcí Adamov a Hůry severovýchodně od Českých Budějovic mohli setkat se zvláštním jevem. Vyskytlo se zde totiž pravděpodobně tzv. gustnado," stojí v příspěvku.
#KonvektivniSkupina
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 7, 2024
?️Včera odpoledne se obyvatelé obcí Adamov a Hůry severovýchodně od Českých Budějovic mohli setkat se zvláštním jevem. Vyskytlo se zde totiž pravděpodobně tzv. gustnado.
?️Vzhled na videu by napovídal, že se jedná o zvláštní typ tornáda, ale není tomu tak.… pic.twitter.com/Z2p90vBRSt
Ačkoliv by vzhled gustnada napovídal, že se jedná o zvláštní typ tornáda, podle odborníků tomu tak není. "Gustnado může vzniknout na rozhraní výtoku studeného vzduchu z bouřky (tzv. gust fronta – proto gustnado), kde je výraznější horizontální střih větru," vysvětlil ČHMÚ.
Na rozdíl od tornáda také gustnado většinou nebývá spojené s oblakem a obvykle se vyskytuje daleko od bouřky. Stejně jako tornádo ale může způsobit škody, i když ne tak velké. "Maximálně ale rovné intenzitám slabých tornád IF-1," upřesnil ústav.
[chooze:article;value:554306]
"Jeho projevy tak nejsou zdaleka tak silné jako v případě mezocyklonálního tornáda spojeného se supercelou (jako bylo např. to na jižní Moravě). Zpravidla se také jedná o jev krátkého trvání," uzavřeli odborníci. Stejně jako v případě tornáda však podle nich není možné výskyt gustnada předpovědět dopředu.
Česko zasáhly bouřky. Dopravní problémy způsobily na jihu země (7/5/2024):